Etkinliklerimiz

Bilkent Senfoni Orkestrası Özel Konseri

Bilkent Senfoni Orkestrası, Gaziantep Empati Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneği’nin eğitim projelerine katkı sağlamak amacıyla Şehitkamil Kültür Merkezi’nde muhteşem bir konser verdi.

Konseri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergun Özuslu, Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu ve SANKO Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan ve Cengiz Konukoğlu ile çok sayıda klasik müziksever izledi.

Konser öncesinde yaptığı konuşmaya “Bir sosyal sorumluluk projesin desteklemek üzere bir araya geldiğimiz bu özel gecede bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim” sözleriyle başlayan Empati Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Konukoğlu eğitime katkı sağlamak amacıyla 24 derslikli bir ilkokul yaptırdıklarını belirterek, “Ancak bunu yeterli görmüyoruz ve eğitim standardının yükseltilmesi için yeni projeler başlattık” dedi. 2009 yılında kurdukları derneğin, Gazianteplilerin de desteğiyle başarılı projelere imza attığını kaydeden Konukoğlu, “Eğitim odaklı çalışmalar yapıyoruz. Gaziantep’e 2013-2014 eğitim–öğretim döneminde, mimari projesi ile de ‘empati sağlayan’ ve 1006 öğrencinin eğitim gördüğü 24 derslikli bir ilkokul kazandırdık” diye konuştu.

“Eğitim adına ne yapılırsa yapılsın, az yapılmıştır. Bu anlayışla eğitime katkımızı artırmak amacıyla Bilkent Senfoni Orkestrası’nın konserini organize ettik” diyen Konukoğlu, şöyle devam etti: “Bu özel gecede bizlere eşsiz bir müzik ziyafeti yaşatacak olan dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız, piyano virtüözü Gülsin Onay’a, keman virtüözü Toğrul Ganiyev’e ve Bilkent Senfoni Orkestrası’nın kıymetli şefi Burak Tüzün’ün şahsında orkestranın birbirinden değerli sanatçılarına verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Bu konser sonrasında Bilkent Senfoni Orkestrası’nın şehrimize yine geleceğine inanıyorum. Sanatsal etkinliklerimize zenginlik katacaklarını bilmek, bizleri çok mutlu ediyor. Bu konserin ana sponsoru Garanti Bankası’na ve yardımcı sponsoru Audi Acarsan’a ayrıca teşekkür ediyorum.”

Zeynep Konukoğlu’nun konuşmasının ardından alkışlar eşliğinde sahne alan Bilkent Senfoni Orkestrası, dünyaca ünlü bestecilerin eserlerini seslendirdi. Müzik ziyafetinin bitiminde Empati Derneği Başkanı Zeynep Konukoğlu Gülsin Onay, Toğrul Ganiyev ve Burak Tüzün’e çiçek takdim etti.

BİLKENT SENFONİ ORKESTRASI

Bilkent Üniversitesi’nin özgün bir sanat ve eğitim projesi olarak 1993 yılında kuruldu. Türkiye ve 12 ülkeden seçkin sanatçının oluşturduğu orkestra, ülkemizin ilk “özel, akademik ve uluslararası” sanat topluluğudur.

Ankara, Erzurum ve Erbil’deki Bilkent Konser Salonlarında gerçekleştirilen Bilkent Sezon Konserleri ile sanat yaşamına geniş boyutlu etkinlikler getirerek nitelikli müzik beğenisini yaygınlaştırmak orkestranın temel misyonu kabul edilmektedir.

Sanat dünyasına her yıl 50’yi aşkın etkinlikle katılan orkestra, 22 yıldır aralıksız süren sezonlarında değerli sanatçılarla verdiği konserlerle, radyo-televizyon yayınlarıyla seçkinleşmiştir. Orkestranın kendi markası BMP dışında EMI, Alpha, CPO ve Naxos gibi uluslararası etiketlerle dünya çapında dinleyicilerin beğenisine sunulan 50’yi aşkın CD’si bulunmaktadır.

Orkestra İtalya, İsviçre, Almanya, Portekiz, Belçika ve Japonya’da festivallere katılmıştır.

Kuruluşundan beri çeşitli kurumlarla ve özellikle sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı geniş işbirliğiyle sanatın toplumsal yaşamda işlevsel kılınmasını ilke edinen Orkestra, ‘Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışına Katkı’, ‘Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım’ ödüllerinin sahibidir. Bilkent Senfoni, 2009 yılında ‘UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi’ ilan edilmiştir.