Etkinliklerimiz

“Osmanlı’yı Avrupa’ya Tanıtan Reklamlar” Sergisi

Sanko Park Alışveriş Merkezi ve Empati Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneği işbirliğiyle düzenlenen, “Osmanlı’yı Avrupa’ya Tanıtan Reklamlar’’ ziyaretçilere farklı ve güzel bir sergi gezme imkanı sundu.

Zengin marka çeşitliliği ve müşterilerine sunduğu kaliteli hizmetin yanında kültürel ve sosyal etkinlikleriyle de kent hayatına renk katan Sanko Park Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirilen sergide, 19. ve 20. yüzyıla ait Osmanlı reklamlarından oluşan Frederic Izydorczyk’e ait 160 parçalık koleksiyon yer aldı.

Kromolarda resimlerin yanı sıra, hikayeleri de yer alıyor. Çocuklar için altı yedi bölümlük macera serileri ve büyükler için pilav, dantel ya da Osmanlı padişahlarını tanıtan yazıların bulunduğu sergide, dönemin tarihi ve siyasi olaylarına da yer veriliyor.

19. ve 20. yüzyılda süt tozu reklamı, kakao, çikolata, şekerleme gibi farklı gıda ürünlerinden çıkan renkli ambalajları ile Fransızca reklamlarda Osmanlı’nın tasviri yapılırdı. Haremdeki hayat, Osmanlı padişahları, İstanbul şehri, Jön Türkler’in konu olduğu bu renkli ambalajlar, gazetelerin siyah beyaz olduğu dönemde Türkleri en yaygın biçimde tanıtan görsel malzemelerdi.

Kromoların büyük anneannesine ait olduğunu belirten koleksiyon sahibi Frederic Izydorczyk, kromoları bulduğu sandıkta Avrupa’yı anlatan kromoların yerine Osmanlı kromolarıyla ilgilenmesini şöyle anlatıyor:

“Çünkü Osmanlı diğerlerine göre çok farklıydı. Diğer hepsinde tanıdık semboller vardı; krallar, kraliçeler, prenseler. Ama Osmanlı’da harem, padişahlar vardı ve kostümlerin farklılığı ilgimi çekti.”